Հայ Զբոսավարների Գիլդիա ՀԿ
Հայ Զբոսավարների Գիլդիան (ՀԶԳ-ն) շահույթ չհետապնդող հասարակական կազմակերպություն է, որը ֆինանսավորվում է անդամավճարների, հանգանակությունների և հովանավորությունների միջոցով:
- Հայ Զբոսավարների Գիլդիան հիմնադրվել է Հայաստանում տուրիզմի կայացման ակունքներում կանգնած և այս ոլորտում բազմամյա փորձ ունեցող զբոսավարների ջանքերի շնորհիվ: Այն գրանցվել է 2005 թ. հունվարի 11-ին:
- ՀԶԳ-ն անկախ է այլ անձանց քաղաքական, տնտեսական և կրոնական շահերից:
- ՀԶԳ-ին անդամակցում են ավելի քան 25 արհեստավարժ և սկսնակ զբոսավարներ:
- ՀԶԳ-ն շահագրգռված է համագործակցել այլ ասոցիացիաների, արհեստակցական միությունների, ինչպես նաև տարբեր երկրներում զբոսաշրջության ոլորտում զբաղված ընկերությունների և անհատների հետ:
- Հայ Զբոսավարների Գիլդիան նպատակ ունի` համախմբել բոլոր պրոֆեսիոնալ զբոսավարներին, պաշտպանել նրանց մասնագիտական շահերը, ինչպես նաև ներկայացնել Հայաստանը միջազգային ցուցահանդեսներում ու տուրիստական բորսաներում:
- ՀԶԳ-ն մշտապես հոգ է տանում նաև իր անդամների մասնագիտական գիտելիքների ու հմտությունների մակարդակի բարձրացման համար, համապատասխանեցնելով դրանք ժամանակակից պահանջներին:
- ՀԶԳ-ի անդամները զբոսավարի ծառայություն են մատուցում աշխարհի 9 լեզուներով:
- 2005 թ. սեպտեմբեր ամսին ՀԶԳ-ն դարձավ Զբոսավարների Ասոցիացիաների Համաշխարհային Ֆեդերացիայի (WFTGA) անդամ, որում ներկայացված են ավելի քան 70 երկիր:
- 2014թ. դեկտեմբերի 10-ին, ՀԶԳ-ն WFTGA-ի հետ համագործակցության արդյունքում
պաշտոնապես դարձավ տարածաշրջանի WFTGA-ի Միջազգային 2-րդ թրենինգ կենտրոնը և անցկացրեց Զբոսավարների միջազգային առաջին թրենինգնը Երևանում:

Армянская Гильдия Гидов OO
Армянская Гильдия Гидов ОО (АГГ) – это общественная (некоммерческая) организация, финансируемая за счет членских взносов, пожертвований и спонсорских вливаний.
- Гильдия создана усилиями гидов, имеющих многолетний опыт работы и стоящих у истоков туризма в Армении. Она была зарегистрирована 11 января 2005 года.
- Гильдия независима от экономических, политических и религиозных интересов третьих лиц.
- Гильдия состоит из более 25 опытных и недавно квалифицированных гидов и тур лидеров.
- Гильдия заинтересована в сотрудничестве с ассоциациями, профессиональными союзами, а также предприятиями и частными лицами туриндустрии из всех стран.
- Цель Гильдии объединение профессиональных гидов, защита их профессиональных интересов и представлениe Армении на международных выставках и тур-биржах.
- Гильдия постоянно занимается повышением уровня профессиональных знаний и навыков гидов соответственно с текущими потребностями и тенденциями отрасли.
- Члены Гильдии говорят на 9 языках.
- С сентября 2005 г. АГГ является членом Всемирной Федерации Ассоциаций Туристическох Гидов (WFTGA), в которой представлены более чем 70 стран мира.
- С 10 декабря 2014г. АГГ в итоге сотрудничества с WFTGA официально стал 2-им Международным учебным центром WFTGA и провел первый тренинг в Ереване.