Հայ Զբոսավարների Գիլդիան կազմակերպում է գիդերի պատրաստման դասընթացներ դեկտեմբերի 3-ից մարտի 30-ը:
2007թ. հունվարին Գիլդիան մասնակցեց Կահիրեյում Զբոսավարների Ասոցիացիաների Համաշխարային ֆեդերացիայի (WFTGA) 12-րդ համաժողովին:
Համաժոովին մասնակցությունը կարևոր էր թե Հայ Զբոսավարների Գիլդիայի, թե Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունաբերության զարգացման համար։ Հայկական պատվիրակությունը պատվով ներկայացրեց Հայաստանը համաժողովի մասնակից 37 երկրների և 184 զբոսավարիների միջազգային հանրությանը։ Որպես արդյունք հաստատվեցին գործընկերային հարաբերություններ այն կազմակերպությունների հետ, որոնց նախաձեռնությունները կաջակցեն ՀԶԳ-ի և Հայաստանում զբոսաշրջության արդյունաբերության զարգացմանը։
/123_SITE/123_images/news.3-0.any.3_0.jpg
Մասնագիտական վերապատրաստում
2006-10-26
ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ Կրթական զարգացման ակադեմիայի կողմից իրականացվող «Մարդկային և ինստիտուցիոնալ ներուժի զարգացում» և «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագրերի օժանդակությամբ Հայաստանի զբոսավարների գիլդիայի անդամների և Հայաստանի զբոսավարների դպրոցի շրջանավարտների համար 2006թ. հոկտեմբերի 24-31-ը կազմակերպվեց յոթնօրյա դասընթաց, որի նպատակն էր օգնել մասնակիցներին զարգացնել զբոսաշրջիկներին որակյալ ծառայություններ մատուցելու իրենց ունակությունները:
Դասընթացն անցկացրեցին Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի /WFTGA/ կողմից հավաստագրված վերապատրաստողներ Ջենի Օթլոնը և Ֆելիսիտաս Վրեսնիգը:
Դասընթացն անդրադարձավ հետևյալ թեմաներին.
1. Զբոսավարի հաղորդակցման և պրեզենտացիայի հմտությունների զարգացում:
2. Զբոսաշրջիկների հետ աշխատող զբոսավարի գործառնական հմտությունների զարգացում:
3. Գիտելիքների կառավարման հմտությունների բարելավում:
4. Ուսուցման հմտությունների զարգացում զբոսավարներ վերապատրաստողների համար:
Զբոսավարների ուսուցման ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվեցին այցեր հայտնի տեսարժան վայրեր, որտեղ մասնակից զբոսավարները ունեցան իրենց գիտելիքները պրակտիկայում կիրառելու հնարավորություն:
Դասընթացն իրականացվեց Անի Պլազա հյուրանոցում քսանհինգ մասնակցի համար:
Ուսուցման դասընթացից հետո իրականացվեց ևս մեկ ծրագիր` «Զբոսավարների վերապատրաստողների ուսուցում», որն իրականացվեց նոյեմբերի 2-ից 4-ը: Այս դասընթացին մասնակցեցին ՀԶԳ 10 դասընթացավար, որից 5-ը հաջողությամբ ավարտեցին այն և ստացան դասընթացավարի միջազգային որակավորում:

Курсы по подготовке гидов
Гильдия Гидов Армeнии организовывает курсы по подготовке гидов, которые начнутся с 3 декабря и продлятся до 30-ого марта.
Гильдия в Египте
2007-02-20
Армянская Гильдия Гидов приняла участие в Конвенции Всемирной Федерации Ассоциаций Туристических Гидов (WFTGA) в январе 2007г. в Каире.
Участие в конференции имело важное значение для развития как Армянской Гильдии гидов, так и туристической индустрии в Армении. Армянская делегация с честью представила Армению международному сообществу из 37 стран-участниц и 184 гидов-участников конвенции. В результате были установлены партнерские отношения с организациями, инициативы которых будут поддерживать развитие Гильдии и туристической индустрии в Армении.
/123_SITE/123_images/news.3-0.any.3_0.jpg
Профессиональное обучение
2006-10-26
В рамках программы “Развитие человеческого и институционального потенциала”, осуществляемой при содействии Академии Развития Образования и Конкурентоспособного Частного Сектора Армении (CAPS), и при финансовой поддержке Агенства международного развития США для членов Гильдии гидов Армении и выпускников школы гидов Армении с 24-го до 31-го октября 2006г. был организован 7-дневный семинар, целью которого была помощь участникам семинара в развитии их навыков предоставления качественных услуг туристам
Занятия провели уполномоченные представители Международной федерации ассоциаций гидов Дженни Уолтон и Фелиситас Рессинг.
В программе были представлены следующие темы:
1. развитие коммуникативных и презентационных навыков гидов
2. развитие практических навыков работающих с туристами гидов
3. улучшение навыков передачи информации и знаний
4. развитие преподавательских навыков обучения гидов
В рамках программы обучения были организованы посещения достопримечательностей, во время которых участники имели возможность применить свои знания на практике.
Программа для 25 участников была осуществлена на базе гостиницы Ани Плаза.
По завершении программы обучения со 2-го до 4-го ноября была проведена еще одна программа: обучение тренеров для преподавания гидам. В этой программе приняли участие 10 гидов ГАГ, пятеро их которых после окончания получили квалификацию международных тренеров.