2015թ. հունվարի 26-30 Գիլդիան կմասնակցի Պրահայում կայանալիք Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFTGA) 16-րդ համաժողովին։ Այս տարի համաժողովին Գիլդիան կներկայացնի նաև 2014թ-ին բացված WFTGA Միջազգային թրեյնինգ կենտրոնը Երևանում։ Կենտրոնի առկայությունը Հայաստանում հնարավորություն է տալիս և հայ, և օտարերկրյա զբոսավարներին, ստանալ մասնագիտական հմտություններ ըստ միջազգային չափորոշիչների։ Պատվիրակներ՝ ՀԶԳ նախագահ Լիա Բախշինյան և ազգային թրեներ Ռոզա Աթանեսյանի:
/123_SITE/123_images/news.88-0.any.10953210_10153223605548243_3277450762642484072_n.jpg/123_SITE/123_images/news.88-1.any.10806185_1568538690060172_3744313867986026128_n.jpg
Գիդերի պատրաստման դասընթացներ
2015-01-16
Հայ Զբոսավարների Գիլդիա ՀԿ կազմակերպում է գիդերի պատրաստման հերթական եռամսյա դասընթացները: Դասընթացները կմեկնարկեն 2015թ.հունվարի 27-ին:
Մանրամասների համար կարող եք դիմել Լիանա Գրիգորյանին (+37491 277 201) մինչև հունվարի 25-ը:
ԳԻԼԴԻԱՆ 10 ՏԱՐԵԿԱՆ Է
2015-01-11
Տուրիզմի ոլորտում աշխատանքի բազմամյա փորձ ունեցող զբոսավարների կողմից 2005թ-ին պաշտոնապես գրանցված Հայ Զբոսավարների Գիլդիա հասարակական կազմակերպությունը՝ առաջին պրոֆեսիոնալ միությունը Հայաստանում, այսօր 10 տարեկան է։ ՀԶԳ բազմաթիվ ձեռքբերումներից նշեք երեքը.
ա/ ՀԶԳ հիմնադրման պահից գործող Գիլդիայի մասնագիտական դպրոցը, որի գլխավոր նպատակն է զբոսավարի մասնագիտության համապարփակ գիտելիքների և հմտությունների փոխանցումը նոր սերունդներին։
բ/ 2009թ. ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կոմից Գիլդիան պարգատրվել է Ոսկե մեդալով, Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանը նպաստելու համար։
գ/ 2014թ-ին Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFTGA) միջազգային թրեյնինգ կենտրոնի հիմնարկումը Երանում, որը միակն է տարածաշրջանում և 3-րդը աշխարհում։
Սրտանց շնորհավորում ենք Գիլդիայի փորձառու և սկսնակ, նվիրյալ և ակտիվ բոլոր անդամներին մեր մասնագիտական միության՝ համքարության ձավորման 10-ամյակի առթիվ: Մաղթում ենք առողջ, արդյունավետ և հետաքրքիր աշխտանքային տարիներ:
/123_SITE/123_images/news.87-0.any.1_4.jpg/123_SITE/123_images/news.87-0.any.medal.gif/123_SITE/123_images/news.87-1.any.1 (2).jpg
WFTGA ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԹՐԵՅՆԻՆԳ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
2014-12-11
Հայ Զբոսավարների Գիլդիա հասարակական կազմակերպությունը (ՀԶԳ ՀԿ) և Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիան (ԶԱՀՖ/WFTGA) այսօր ստորագրել են WFTGA ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԸ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ բացելու համաձայնագիրը:
Զբոսավարների միջազգային 3-րդ ուսումնական կենտրոնն առաջինն է տարածաշրջանում: Մյուս երկու կենտրոնները գտնվում են Կիպրոսում և Սաբայում:
Կենտրոնի դասընթացները կանցկացվեն Երեւանի պետական համալսարանում:
«Հայ Զբոսավարների Գիլդիա» ՀԿ նախագահ Լիա Բախշինյանն ասել է, որ ուսումնական կուրսի տևողությունը մոտ երկու շաբաթ է: Հայ զբոսավարների համար վերապատրաստումը կլինի անվճար:
Դասընթացները վարելու են Զբոսավարների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայի կողմից հավատարմագրված երեք միջազգային և ութ ազգային մարզիչները:
Զբոսավարների ասոցիացիայի համաշխարհային ֆեդերացիայի նախագահ Ֆելիսիտաս Վրեսնիգի փոխանցմամբ, ոչ միայն հայ, այլև արտերկրից ժամանած զբոսավարները կենտրոնում ձեռք են բերելու նոր հմտություններ:
«Սա նաև լավ հնարավորություն է ծանոթանալու տարբեր ազգերի մշակույթներին և դրանց ներկայացման առանձնահատկություններին», - ասել է Ֆելիսիտաս Վրեսնիգը:
http://www.banks.am/am/news/newsfeed/10262/
/123_SITE/123_images/news.84-0.any.11.12.2014 (2).jpg/123_SITE/123_images/news.84-1.any.11.12.2014 (3).jpg/123_SITE/123_images/news.84-2.any.11.12.2014 (4).jpg
Սեմինար Ծաղկաձորում
2014-07-24
2014թ. հուլիսի 24-25ը Ծաղկաձոր քաղաքում կայացավ Բազմաշահառու սեմինար՝ նվիրված Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանը: Սեմինարի հիմնական առանցքը եղել է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԶԲՈՍԱՇՐՋՈՒԹՅԱՆ ՏԵՍԱՆԿՅՈՒՆԻՑ ԿԱՐԵՎՈՐ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՆԵՑՈՂ ԳՈՐԾՈՆՆԵՐԻ ՎԵՐՀԱՆՈՒՄԸ: Տուրիզմի և սպասարկման ոլորտից ներկա գտնվող կազմակերպությունների շարքում իր մասնակցությունն է ցուցաբերել նաև Հայ Զբոսավարների Գիլդիան:

С 26-30 января 2015 года Армянская Гильдия Гидов примет участие в 16-й конференции WFTGA (Всемирная федерация ассоциаций туристических гидов) в Праге. В этом году Гильдия также представит Международный учебный центр WFTGA в Ереване (2014). Наличие центра в Армении дает возможность армянским и иностранным туристическим гидам получить профессиональные навыки в соответствии с международными стандартами. Делегаты: президент АГГ Лия Бахшинян, национальный тренер Роза Атанесян.
ГИЛЬДИИ УЖЕ 10 ЛЕТ
2015-01-11
Армянская Гильдия Гидов ОО, первый профессиональный союз в Армении, созданный гидами с многолетним опытом работы в сфере туризма, сегодня справляет свой 10-летний юбилей. Плодородная деятельность Гильдии за 10 лет особенно отличается 3 пунктами:
1) Школа Гильдии первая профессиональная школа гида в Армении (2005), цель которой является передача универсальных знаний и навыков Профессии гида новому поколению.
2) Гильдия награждена Золотой медалью (2009) Министерством экономики Республики Армения, за активную деятельность для развития туризма в Армении.
3) Открытие международного тренинг центра WFTGA в Ереване (2014). В рамках сотрудничества Всемирной федерации ассоциаций туристических гидов (WFTGA), АГГ и ЕГУ (Ереванский Государственный Университет) при содействии Министерства экономики, Армения представляет единственный в регионе и третий в мире центр квалификации гидов по международным стандартам.
Поздравляем всех опытных, начинающих, целеустремленных и активных членов Гильдии с 10-летним юбилеем нашего профессионального союза. Желаем вам здоровья, продуктивной деятельности в нашей увлекательной и очень ответственной профессии.
Правление АГГ
WFTGA МЕЖДУНАРОДНЫЙ ТРЕНИНГ ЦЕНТР ЕРЕВАНА
2014-12-11
Соответствующее соглашение сегодня подписали общесвтенная организация «Армянская гильдия гидов» и Всемирная федерация ассоциаций туристичекских гидов (WFTGA).
Международный учебный центр гидов станет первым в регионе.
Другие два находятся на Кипре и в Сабае.
Занятия в рамках центра будут проводиться в Ереванском государственном университете.
Глава «Армянской гильдии гидов» Лия Бахшинян сказала, что продолжительность учебного курса составит около двух недель. Переподготовка армянских гидов будет осуществляться бесплатно.
Вести курсы будут аккредитованные со стороны WFTGA специалисты - трое международных и восемь национальных.
По словам главы WFTGA Фелиситас Вресниг, в центре смогут приобретать новые навыки не только местные, но и иностранные гиды.
«Помимо всего, это хорошая возможность познакомиться с культурой разных народов и с особенностями их презентации», - сказала Фелиситас Вресниг.
http://www.banks.am/ru/news/newsfeed/10262/
Семинар в Цахкадзоре
2014-07-24
2014 г. 24-25 июля в Цахкадзоре прошел многосторонний семинар, посвященный развитию туризма в Армении. Основным направлением семинара было ВЫЯВЛЕНИЕ ВАЖНЫХ ФАКТОРОВ РАЗВИТИЯ ТУРИЗМА В АРМЕНИИ. Среди присутствующих организаций сферы туризма и сервиса, Гильдия также принимала активное участие.